Умре полскиот градоначалник што беше прободен во срце на хуманитарен собир (ВИДЕО)

Градоначалникот на полскиот пристаништен град Гдањск Павел Адамович, кој беше нападнат со нож синоќа на хуманитарен собир, им подлегнал по повредите, јавува Би-би-си.

На Адамович веднаш по нападот во кој со нож беше прободен во срцето му беше направена операција.

Напаѓачот, идентификуван само како Стефан В., кој се качил на бината на хуманитарен настан за собирање пари за медицинска опрема, го обвинил градоначалникот за тоа што бил затворен и „мачен“ од полицијата.

Полскиот министер за внатрешни работи Јоаким Бруѕински на Твитер го нарече напаѓачот „познат престапник што бил обвинуван за оружени грабежи“, негирајќи дека има каков било политички мотив зад нападот.

27-годишниот Стефан В, кој е обвинет за убиство, имал новинарска легитимација, со која успеал да стигне до бината, соопшти полицијата.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе