Украинските сили го гранатираат Доњецк, вели градоначалникот

Четири детски градинки, еден станбен блок, училиште, компанија и рудник се оштетени од артилериски оган при денешното украинско гранатирање на Доњецк, изјави денеска градоначалникот Алексеј Кулемзин во интервју за ТВ каналот „Русија-24“.

Фото: ЕПА

„Се гранатираат станбени квартови, детски градинки, училишта, индустриски погони и рудникот Засјадко“, рече Кулемзин и кажа дека пазарот во центарот на градот сè уште гори, пренесува ТАСС.

Тој потврди дека состојбата во градот е тешка, но и дека сите служби се ангажирани за санирање на штетите.

Вооружените сили на Украина од утрово го гранатираат Доњецк на секои 10 до 15 минути со артилерија, минофрлачи и повеќецевни ракетни системи, пренесоа агенциите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе