Украинскиот претседател тврди дека Трамп не се обидел да го уценува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп не се обидел да го уценува за време на телефонскиот повик во јули или на состанокот во септември.

Зеленски тврди дека, во моментот на телефонскиот повик со Трамп, не знаел дека американската воена помош за Украина е блокирана.

Откако министерот за одбрана го информирал за тоа, тој отворил дискусија на ова прашање на средбата со американскиот потпретседател Мајк Пенс во септември во Полска.

Претставничкиот дом на Конгресот започна истрага за импичмент на Трамп, која има за цел да утврди дали Трамп ја условувал одобрената помош на Украина за да го притисне Зеленски да го испита поранешниот потпретседател Џо Бајден, еден од фаворитите на  претседателска номинација на Демократската партија за претседателските избори во 2020 година и неговиот син Хантер.

Трамп го обвини Бајден дека учествувал во несоодветни договори со Украина.

Хантер, синот на Бајден, бил во управниот одбор на украинската енергетска компанија Бурисма.

Зеленски на новинарите им рече дека целта на повикот со Трамп била да се организира состанок меѓу двајцата претседатели и дека ја повикал Белата куќа да ја промени својата реторика кон Украина.

„Немаше уцена. Тоа не беше тема на нашиот разговор“, рече Зеленски.

Зеленски вели дека не му биле поставени никакви услови па ни да ги испита активностите на Хантер во Бурисма.

Белата куќа објави скратене верзија од телефонскиот разговор меѓу украинскиот претседател и Трамп во септември.

„Јас дури и не проверив, но мислам дека целосно се совпаѓа“, одговори Зеленски на прашањето на новинарите дали американската и украинската верзија на повикот се совпаѓаат.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе