Украинскиот претседател одржа 12-часовна пресконференција и го урна светскиот рекорд (ВИДЕО)

Володимир Зеленски, поранешниот популарен глумец кој во април беше избран за украински претседател, оствари денес рекорд одржувајќи конференција за медиумите која траеше повеќе од 12 часа, најдолга во историјата, соопшти Украинската државна агенција за рекорди.

Речиси осум часа по почетокот на прес-конференцијата одржана во познат ресторан во центарот на Киев, претставникот на агенцијата стана и го прогласи рекордот, кој сѐ уште не е потврден од меѓународна организација.

Зеленски регираше изненадено кажувајќи дека е „скромен“ и дека не сака прослави.

Претходниот рекорд го држеше белорускиот претседател Александар Лукашенко чија прес-конференција траеше повеќе од седум часа, пренесуваат украинските медиуми.

Повеќе стотици украински и странски новинари се менуваа на масата со Зеленски во Фуд маркер, ресторан кој служи бугреи и пица.

Украинскиот претседател зборуваше за повеќе теми како конфликтот на истокот на Украина, врските со Русија и телефонскиот разговор со американскиот претседател Доналд Трамп, поради чие изнесување во јавноста демократите водат постапка за отповикување во долниот дом на американскиот Конгрес.

Зеленски на медиумите им откри дека пред маратонската конференција за медиумите добил инјекции за јакнење на гласните жици.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе