Украинскиот претседател ги разреши шефот на службата за безбедност и главната обвинителка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски издаде наредби за разрешување на шефот на украинската Служба за државна безбедност и главната обвинителка.

Фото: ЕПА

На официјалната веб-страница на претседателот се објавени наредби за разрешување на шефот на украинската служба за безбедност Иван Баканов, пријател на Зеленски од детството, и на главната обвинителка Ирина Венедиктова, кои одиграа клучна улога во гонењето на руските воени злосторства во Украина.

Зеленски рече дека ги отпуштил највисоките функционери бидејќи на виделина излегло дека многу членови на нивните агенции соработувале со Русија.

Зеленски објави дека повеќе од 60 вработени во нивните служби работеле против Украина на територијата под руска окупација и дека е покрената 651 кривична постапка за велепредавство и соработка со Русија против вработени во обвинителствата, истражните органи и безбедносните служби.

„Поточно, повеќе од 60 вработени во обвинителството и Службата за безбедност на Украина останаа на окупираната територија и работат против нашата држава“, рече Зеленски.

„Таквата низа злосторства против основите на националната безбедност на државата и откриените врски меѓу вработените во безбедносните сили на Украина и специјалните служби на Русија поставуваат многу сериозни прашања за релевантното раководство. На секое од овие прашања ќе биде соодветно одговорено“, додаде Зеленски.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе