Украински гувернер: Ќе мора да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Украинските сили можеби ќе мораат да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат заробување, тврди гувернерот на источниот украински регион Серхиј Хејдеј.

EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA

Хаидаи најави дека руските сили влегоа во Северодоњецк, клучен град во Луганск и најголемиот град во Донбас, кој сè уште е под контрола на украинските сили.

Околу 90% од градбите во Луганск се оштетени, рече Хаидаи и додаде: „Русите нема да можат да го заземат Луганск во наредните денови, што аналитичарите го предвидоа“.

„Имаме сили и ресурси да се одбраниме, но можно е да мора да се повлечеме од некои делови за да не бидеме обиколени“, рече Хејдеј.

Ако руските сили го освојат Северодоњецк, тоа ќе значи дека го контролираат целиот Луганск.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе