Уништена биста

Украински десничари го срушија споменикот на Жуков во Харков (ФОТО+ВИДЕО)

Украинските десничари денес ја уништија големата биста на советскиот командант Георги Жуков во градот Харков.

Уништувањето на споменикот на Жуков се случи за време на демонстрациите на голем број екстремно десничарски и националистички групи против новата политичка партија, предводени од градоначалниците на Харков и Одеса.

Тие беа членови на партијата на поранешниот проруски претседател на Украина Виктор Јанукович, кој беше соборен во почетокот на 2014 година за време на масовни протести.

Демонстрантите тврдеа дека бистата не е во согласност со украинскиот закон со кој се забранува истакнување комунистички симболи.

Стотиците насобрани десничари бурно го поздравија уривањето на бистата.

Жуков беше командант на силите на советската Црвена армија што го зазедоа Берлин на крајот од Втората светска војна.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе