Уништена биста

Украински десничари го срушија споменикот на Жуков во Харков (ФОТО+ВИДЕО)

Украинските десничари денес ја уништија големата биста на советскиот командант Георги Жуков во градот Харков.

Уништувањето на споменикот на Жуков се случи за време на демонстрациите на голем број екстремно десничарски и националистички групи против новата политичка партија, предводени од градоначалниците на Харков и Одеса.

Тие беа членови на партијата на поранешниот проруски претседател на Украина Виктор Јанукович, кој беше соборен во почетокот на 2014 година за време на масовни протести.

Демонстрантите тврдеа дека бистата не е во согласност со украинскиот закон со кој се забранува истакнување комунистички симболи.

Стотиците насобрани десничари бурно го поздравија уривањето на бистата.

Жуков беше командант на силите на советската Црвена армија што го зазедоа Берлин на крајот од Втората светска војна.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе