ОДЕКНУВААТ ЕКСПЛОЗИИ И АРТИЛЕРИСКИ ОГАН

Украинската војска стигна до Доњецк, гранатира со фосфорна муниција (ВИДЕО)

Украинските воени сили стигнаа до предградието на Доњецк, едно од главните упоришта на проруските сепаратисти, рекол портпаролот на војската Андриј Лисенко.

Лисенко навел дека украинската војска е пред местото Хорливка, северно од милионскиот град Доњецк.

„Кога ќе ја освојат Хорливка, на силите во антитерористичката операција им се отвора директен пат до главниот град на регионот Донбас, градот Доњецк“, рекол Лисенко за новинарите.

Новинарот на агенцијата Асошиејтед прес видел дека бунтовниците го блокирале автопатот северно од Доњецк, од каде што се слушаат експлозии и артилериски оган.

 

Властите на Доњецк: Украинската војска користи фосфорна муниција

Претставници на самопрогласената Доњецка Народна Република соопштиле дека украинската војска ги гранатирала Славјанск, Семјоновка, Лисичанск и Краматорск со фосфорна муниција, која е забранета според Женевската конвенција.

Претставник на рускиот генералштаб вчера изјави дека украинските трупи најмалку 6 пати користеле фосфорна муниција за време на гранатирањето на југоистокот на земјата.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе