Украинската војска објави дека опколила илјадници руски војници во Лиман

Украинската војска објави дека „опколила" неколку илјади руски војници во Лиман, важен железнички центар во источна Украина, кој е под контрола на руската војска.

Фото: ЕПА

„Руските сили се опколени во Лиман“, изјави Сергиј Черевати, портпаролот на украинската војска на исток, за украинската телевизија.

Според него, околу 5.000 до 5.500 Руси се наоѓаат во и околу Лиман во последните неколку дена, но дека нивниот број е намален во последните борби.

Според украинскиот гувернер на соседната Луганска област, Сергеј Гајдаи, руските војници кои се во Лиман имаат три опции, да избегаат, да загинат сите заедно или да се предадат.

Черевати рече дека украинските војници повторно зазеле пет села во околината на Лиман и со тоа го зголемиле притисокот врз руските војници кои сега се заробени таму.

Ова беше соопштено еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин објави дека четири украински региони ќе бидат припоени кон Русија.

Во последните неколку недели, украинската војска постигна значителен територијален напредок во регионот Харков, североисточно од Доњецк каде што се наоѓа Лиман. Таа се обидува да навлезе и во регионот на Доњецк.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе