Украинската војска: Го извршивме досега најдлабокиот напад на окупираната територија

Украинската војска, се чини, дека го изврши најдлабокиот напад досега на територијата под руска окупација.

Илустрација: ЕПА

„Утринава пристигнаа добри вести, силна детонација во регионот Хеническ“, изјави денеска Серхи Клан, советник на началникот на воената администрација на регионот Херсон, а пренесува Си-ен-ен.

Хеническ се наоѓа во јужниот дел на регионот Херсон, во близина на Крим и е оддалечен околу 200 километри од најблиската украинска линија на фронтот. Клан сугерираше дека целта била на железничката линија меѓу Хеническ и Мелитопол.

„Сè уште чекаме официјална потврда од нашите вооружени сили, но ова се многу добри вести. Детонацијата се слушаше 1,5 до 2 часа на железничката станица што ги поврзува Крим и Мелитопол“, соопшти Клан.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе