Украина: Пристаништето во Одеса гранатирано еден ден по потпишувањето на договорот за извоз на жито

Руски проектили ја погодија инфраструктурата во украинското пристаниште Одеса во саботата, еден ден откако Русија и Украина потпишаа договор за повторно отворање на црноморските пристаништа за продолжување на извозот на житарки, објави украинската војска, пренесува Ројтерс.

Илустрација: ЕПА

„Непријателот со крстосувачки проектили Калибр го нападна трговското пристаниште Одеса. Силите за противвоздушна одбрана соборија 2 проектили, а два ја погодија инфраструктурата на пристаништето“, напиша Оперативната команда Југ на Телеграм.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе