Украинците објавија снимка од настава во Мариупол: Ова е уништување на идентитетот (ВИДЕО)

Шефицата на украинскиот Центар за граѓански слободи Олександра Матвијчук, објави снимка за која тврди дека ја прикажува наставата во Мариупол, украинскиот град кој е под руска контрола по повеќемесечните борби.

EPA-EFE

„Русите го исклучија украинскиот јазик од образовниот процес во училиштата во окупираниот Мариупол“, напиша Матвијчук на Твитер.

„Довеле учителка од Санкт Петербург за украинските деца да ги учи руски. Тоа е културолошко насилство и уништување на идентитетот“, се наведува во постот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе