Украина: Змискиот Остров е клучен, ќе се бориме за него колку што ќе биде потребно (ВИДЕО)

Украина ќе се бори за Змискиот Остров во Црно Море колку што ќе биде потребно, кажа денес во интервју Кирило Буданов, шефот на украинската воена разузнавачка служба.

EPA-EFE

„Кој го контролира Змискиот Остров, може во кој било момент да го блокира движењето на цивилните бродови во сите насоки на југот на Украина“, кажа Буданов.

Во последните денови, како што потврдија и украинската и руската страна, се водат жестоки борби за Змискиот Остров. Токму тој остров би можел да стане клучен за контролата над западниот дел на Црно Море.

Украинците неодамна објавија дека нивните сили погодиле руски хеликоптер на островот, наводно во момент кога од него се истоварувале војници.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе