Украина: Запрете ги руските „игри на глад“ со целиот свет

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба утрово ги повика јужноазиските земји да ги преземат сите можни мерки и да ја спречат Русија во играњето „игри на глад" околу украинскиот црноморски договор за жито, кој може да истече следната недела.

Фото: ЕПА

Договорот со кој се дозволува извоз на храна и ѓубрива од неколку украински пристаништа на Црното Море - со посредство на ОН и Турција на 22 јули - може да заврши на 19 ноември доколку Русија или Украина се спротивстават на неговото продолжување.

Украинскиот министер Кулеба на прес-конференција на маргините на самитот на АСЕАН рече дека Русија недоволно учествува во договорот и дека се потребни мерки за да се осигури дека нејзините инспектори намерно не ги одложуваат пратките и не ги тераат светските цени на раст.

„Не е доволно само да се задржи Русија во договорот. Исто така е важно да се осигури дека руските инспектори кои учествуваат во оваа иницијатива ќе дејствуваат во добра волја и ќе ги проверуваат бродовите без никакви фиктивни одложувања“, рече тој, додавајќи дека земјите во Африка и Азија страдаат . „Ги повикувам сите членки на АСЕАН да ги преземат сите можни методи за да ја спречат Русија да игра игри на глад со светот“, рече тој.

Обединетите нации соопштија дека повеќе од 10 милиони тони жито и друга храна се извезени од Украина според договорот. Се предупредува дека војната во Русија ја влошува глобалната криза со храна и турка десетици милиони луѓе во глад.

Украина за прв пат се приклучува на самитот на Здружението на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН) и на паралелниот самит на Источна Азија. Присуствуваат и лидерите на САД, Јапонија, Јужна Кореја и Австралија, како и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Кулеба рече дека Лавров не побарал средба со него за време на самитот, што би било норма во меѓународната дипломатија. „Ако го направи тоа, темелно ќе го разгледаме неговото барање“, рече тој, додавајќи дека Русија мора да пристапи со добра волја на сите преговори. „Нема ниту еден показател дека Русија искрено бара преговори“, рече тој.

Кулеба рече дека за време на состаноците со лидерите од Југоисточна Азија, разговарал за начините на кои тие би можеле да ја поддржат Украина и пренел дека изразувањето неутралност и неосудувањето на Русија е против нивните интереси. „Најлошото нешто што една земја може да го направи е да не прави ништо“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе