Украина тврди дека гаѓала руска база во близина на нуклеарната централа Запорожје

Украина денеска соопшти дека ја гаѓала руската база во Енергодар, градот во кој се наоѓа нуклеарната централа Запорожје, која е под окупација на руските војници, еден ден по посетата на мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

Фото: ЕПА

„Во местата Херсон и Енергодар, во прецизни напади од нашите групи беа уништени три непријателски артилериски системи, како и складиште за оружје“, се наведува во вечерниот извештај на украинската армија.

Украинската армија соопшти и дека руските војници ја евакуирале целата своја воена опрема од местото на централата пред пристигнувањето на мисијата на ИАЕА, чии неколку членови останале во централата.

Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат дека извршиле напади врз централата што може да предизвикаат нуклеарна катастрофа.

Украинските власти вчераутро пред пристигнувањето на мисијата на ИАЕА ги обвинија Русите дека го гранатирале Енергодар со намера вината да ја префрлат на Киев. Во исто време, руската армија ги обвини Украинците дека испратиле тим од „саботери“ да ја заземат нуклеарната централа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе