Украина: Русите со ракети го нападнаа Змискиот Остров

Во напад врз Одеса се уништени 35 тони жито.

Фото: ЕПА

Утрово руските сили со два проектили наводно го погодиле Змискиот Остров, стратегиски и симболично важен украински остров во Црно Море.

Портпаролот на воената администрација на регионот Одеса, Серхиј Братчук, изјави дека два руски проектили „значително го оштетиле“ пристаништето на островот.

Братчук додаде дека и Одеса била нападната во зори.
 
„Погодени се два земјоделски комбајни, уништени се 35 тони жито“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе