Украина: Русите со ракети го нападнаа Змискиот Остров

Во напад врз Одеса се уништени 35 тони жито.

Фото: ЕПА

Утрово руските сили со два проектили наводно го погодиле Змискиот Остров, стратегиски и симболично важен украински остров во Црно Море.

Портпаролот на воената администрација на регионот Одеса, Серхиј Братчук, изјави дека два руски проектили „значително го оштетиле“ пристаништето на островот.

Братчук додаде дека и Одеса била нападната во зори.
 
„Погодени се два земјоделски комбајни, уништени се 35 тони жито“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе