Украина: Русите со ракети го нападнаа Змискиот Остров

Во напад врз Одеса се уништени 35 тони жито.

Фото: ЕПА

Утрово руските сили со два проектили наводно го погодиле Змискиот Остров, стратегиски и симболично важен украински остров во Црно Море.

Портпаролот на воената администрација на регионот Одеса, Серхиј Братчук, изјави дека два руски проектили „значително го оштетиле“ пристаништето на островот.

Братчук додаде дека и Одеса била нападната во зори.
 
„Погодени се два земјоделски комбајни, уништени се 35 тони жито“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе