Украина: Русите се обидуваат да го изолираат Херсон

Русија се обидува да ги прекине телекомуникациите во Херсон за да ги спречи активистите и другите противници на руската окупација да испраќаат информации до вооружените сили на Украина, соопшти украинската влада.

Фото: ЕПА

Оваа информација доаѓа во време кога руските сили се повлекуваат во западниот дел на регионот Херсон пред очекуваната украинска контраофанзива, чија цел е ослободување на главниот град на регионот, кој воедно е и најголемиот град окупиран од Русите од почетокот на војната.

Според извештајот на владиниот Центар за национален отпор, руските сили почнале да ја демонтираат комуникациската опрема во локалниот ТВ центар.

„Русите планираат да го остават градот целосно без комуникации, телевизија и радио“, се наведува во извештајот.

„На овој начин Русите ќе се обидат целосно да го изолираат Херсон информативно за да го оневозможат движењето на отпорот да пренесува информации до вооружените сили на Украина за време на контраофанзивата“, велат од центарот на украинската влада.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе