Украина: Русите извршија голем број напади

Генералштабот на Украина извести за голем број руски напади во земјата и предупреди за опасност од воздушни напади од Белорусија.

Фото: ЕПА

Главниот фокус на борбите е источна Украина каде што се одбиени 11 напади, се наведува во дневниот извештај за состојбата во земјата. Украина и понатаму е загрозена од рускиот сојузник Белорусија, која официјално не води војна.

Покрај тоа, бродови на руската морнарица се распоредени во Црното и Азовското Море за борбени и извидувачки операции, се додава во извештајот. Генералштабот објави дека руските војници ги спречуваат цивилите да побегнат од областа Керсон на територијата под контрола на Украина и ги блокираат новите хуманитарни коридори.

Руското Министерство за одбрана во меѓувреме објави дека од бродови во Црното Море истрелало проектили врз цели во Украина. Оружјето донесено од Европа и САД било уништено во регионот Житомир, тврди Москва. Воен камп за обука во близина на пристанишниот град Одеса бил нападнат со проектили и артилерија, се додава.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе