Украина: Повлекувањето на руската војска е само декларативно

Украинскиот претседател Володимир Зеленски оцени дека Русија го задржала масовното воено присуство во близина на границите на неговата земја и дека руското повлекување на трупите е само на зборови.

EPA-EFE

Зборувајќи на состанок со група американски сенатори во Киев, Зеленски ја обвини Москва дека повлекла само мал дел од силите кои ги концентрираше во близина на Украина во април, пренесува Асошиејтед прес.

Тој наведе дека Русија досега повлекла околу 10.000 војници, што е само дел од 100.000 војници за кои украинските власти тврдеа дека се распоредени.

„Повлекувањето на руските сили е само декларативно“, истакна Зеленски.

Руската војска најави повлекување на своите трупи по завршувањето на воените вежби на крајот на април, но потоа на војниците им беше наредено да распоредат оружје на југозападот на Русија во близина на Украина за уште една голема воена вежба закажана за септември.

Москва порача и дека најавената заедничка воена вежба на НАТО и Украина ги одразува агресивните намери на воениот пак и им дава поттик на силите во Украина кои заговараат тензии со Русија.

Руското министерство за одбрана соопшти дека руската војска внимателно ќе ја надгледува заедничката воена вежба Морско ветре која треба да се спроведе во јуни и јули.

НАТО под изговор на воената вежба повторно ќе ја снабди Украина со современо вооружување за потребите на конфликтот во Донбас, изјави портпаролот на министерството за одбрана на Русија Игор Конашенков.

Американските сенатори кои се сретнаа со украинскиот претседател потврдија дека се разговарало за воена помош на Украина, за зголемување на нејзините одбранбени можности.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе