Украина ослободува затворен руски новинар

Украински суд нареди затворениот руски новинар Кирил Вишински да биде ослободен со кауција, додека Москва и Киев зад сцената преговараат за можна размена на затвореници.

Вишински, главен уредник на руската државна новинска агенција РИА Новости во Украина, беше уапсен минатата година и обвинет за поддршка на проруските сепаратисти.

Тој би добил максимум 15 години затвор ако биде осуден.

Кремљ соопшти дека Москва го поздравува ослободувањето на Вишински, но не ја коментира можноста за реципрочен гест или плановите за размена на затвореници.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски минатиот месец изјави дека Киев може да го ослободи Вишински ако Москва го ослободи Олег Сенков, роден на Крим, кој се противеше на анексијата на полуостровот и беше затворен во 2015 година под обвинение за тероризам.

Украинските сили се бореа со проруските сепаратисти во регионот Донбас во источна Украина од 2014 година, а во конфликтот загинаа повеќе од 13.000 луѓе.

Повремените борби продолжија и покрај договорот за прекин на огнот.

Русија држи десетици уапсени Украинци, како и 24 морнари заробени од руската морнарица во близина на брегот на Крим минатата година.

Русија соопшти дека случајот против Вишински е измислен и политички мотивиран напад врз руските медиуми во Украина.

Висок украински службеник изјави дека Украина и Русија се согласиле да разменуваат затвореници, но не дале точен датум за размената и рече дека подготвителните процедури може да траат неколку месеци.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе