Украина: На светот му се заканува нова нуклеарна катастрофа

Две крстаречки ракети лансирани од руските трупи летаа на мали височини над нуклеарната централа Запорожје во утринските часови, објави Енергоатом, украинската државна агенција за нуклеарни електрани.

Фото: ЕПА

„Денес, во 6:41 и 6:46, две непријателски крстаречки ракети прелетаа на мали височини над нуклеарната централа Запорожје во насока на градот Запорожје“, се вели во соопштението. „Подоцна во Запорожје се потврдени експлозии предизвикани од руските крстаречки ракети“, се додава.

„Рускиот нуклеарен тероризам е во пораст, а заканата станува сè полоша. Русија го изложи целиот свет на опасности од нова нуклеарна катастрофа, 36 години по трагедијата во Чернобил“, предупредија тие.

Запорожје е најголемата европска нуклеарна електрана, која руската војска ја окупираше ноќта на 4 март и сè уште е под нејзина контрола. Русите имаат тешка опрема и муниција во просториите на нуклеарната централа, откако фабриката буквално ја претворија во воена база, тврди Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе