Украина го поздрави разговорот меѓу Бајден и Путин како начин за одвраќање и деескалација

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, во средата изјави за Ројтерс дека разговорите меѓу американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин овозможиле „одвраќање и деескалација“.

Фото: ЕПА

Во првата реакција на некој висок украински функционер на видеоповикот во вторникот меѓу Бајден и Путин, Кулеба ги поздрави напорите на Вашингтон да ја доведе Русија на преговарачка маса.

Но тој додаде дека приоритет е да се изработи нацрт-пакет за да се одврати Москва од каква било понатамошна воена ескалација.

„Самиот контакт служи за одвраќање и деескалација“, рече Кулеба за повикот во вторникот. „Го цениме клучниот дипломатски ангажман на САД во нивните напори да ја вратат Русија на преговарачка маса.“

Бајден во вторникот го предупреди Путин дека Западот ќе ѝ воведе „силни економски и други мерки“ на Русија доколку Русија започне нова офанзива против Украина, додека Путин бараше гаранции дека НАТО нема да продолжи да се шири понатаму на исток.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе