Украина бара уште западно оружје по рускиот пораз (ВИДЕО)

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Западот да ја забрза испораката на оружени системи откако украинските трупи тргнаа да ја консолидираат контролата врз голем дел од североисточната територија што е заземена од Русија, вели Ројтерс.

Фото: ЕПА

Откако Москва во саботата го напушти својот главен бастион во североисточна Украина, одбележувајќи го својот најголем пораз од раните денови на војната, украинските трупи повторно зазедоа десетици градови во неверојатна промена на импулсот на бојното поле.

Висок американски воен функционер рече дека Русија во голема мера отстапила територии во близина на Харков на североисток и повлекла многу свои војници преку границата.

Вашингтон и неговите сојузници ѝ дадоа на Украина милијарди долари оружје за кое Киев вели дека помогнало да се ограничат руските добивки. Во видеообраќањето доцна во понеделникот, Зеленски рече дека Украина и Западот мора „да ја зајакнат соработката за да го поразат рускиот терор“.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека украинските сили постигнале „значаен напредок“ со поддршка од Западот.

„Она што тие го направија е многу методично испланирано и, се разбира, има корист од значајната поддршка од Соединетите Американски Држави и многу други земји во смисла на тоа дека Украина ја има во свои раце опремата што ѝ е потребна за да ја спроведува оваа контраофанзива“, рече Блинкен на прес-конференција во Мексико Сити.

Вашингтон минатата недела ја објави својата најнова програма за оружје за Украина, вклучително и муниција за противракетните системи ХИМАРС, а претходно ѝ испрати на Украина ракетни системи земја-воздух НАСАМС, кои се способни да соборуваат авиони.

Зеленски рече дека Украина повторно зазела територија од околу 6.000 квадратни километри, дел од вкупната копнена маса на Украина од околу 600.000 квадратни километри.

Русија ја презеде контролата врз околу една петтина од Украина откако нејзините трупи извршија инвазија на 24 февруари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе