напаѓачите уапсени

Учесници на Парада на гордоста во Солун фрлени во море

Грчката полиција соопшти дека уапсила четворица осомничени за напаѓање на двајца учесници на Парада на гордоста во Солун.

 

Четворицата се осомничени дека им се доближиле на еден грчки и еден бразилски учесник во маршот, од кои еден го држел знамето со виножитото, и вербално ги малтретирале, па ги фрлиле во морето, објави Катимерини.

Двете жртви, кои оделе одвоено од главната толпа, не се повредени.

Полицијата соопшти дека маршот, седми од ваков вид, организиран од ЛГБТК-заедницата во овој северен грчки град, втор по големина во земјата, привлекол повеќе од 5.000 учесници.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе