Убиена новинарка на Ал џезира на Западниот брег (ВИДЕО)

Новинарка на Ал џезира загина во пукање на израелската војска на окупираниот Западен брег, објави катарската новинска агенција, но Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека може да ја погодиле Палестинците кои се бореле со војниците.

EPA-EFE

Палестинската страна соопшти дека Ширин Абу Аклех „ја убиле израелските сили“ додека известувала за рација во градот Џенин, во кој во минатите недели се интензивираа рациите и насилствата.

Палестинското министерство за здравство ја потврди нејзината смрт и соопшти дека друг репортер, Али Самоди, е ранет.

Израелската војска соопшти дека војниците возвратиле откако се нашле „под силен оган“ и дека е „можно, во тек е истрагата, репортерите да биле погодени, веројатно, со куршуми испукани од палестинските вооружени напаѓачи“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе