Убиена новинарка на Ал џезира на Западниот брег (ВИДЕО)

Новинарка на Ал џезира загина во пукање на израелската војска на окупираниот Западен брег, објави катарската новинска агенција, но Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека може да ја погодиле Палестинците кои се бореле со војниците.

EPA-EFE

Палестинската страна соопшти дека Ширин Абу Аклех „ја убиле израелските сили“ додека известувала за рација во градот Џенин, во кој во минатите недели се интензивираа рациите и насилствата.

Палестинското министерство за здравство ја потврди нејзината смрт и соопшти дека друг репортер, Али Самоди, е ранет.

Израелската војска соопшти дека војниците возвратиле откако се нашле „под силен оган“ и дека е „можно, во тек е истрагата, репортерите да биле погодени, веројатно, со куршуми испукани од палестинските вооружени напаѓачи“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе