Убиен е Радоје Звицер, шефот на мафијашкиот кавачки клан

Вечерва нешто по 20 часот во Панама е убиен шефот на озлогласениот црногорски кавачки клан Радоје Звицер, јавуваат српските медиуми. Според првичните информации, Звицер е убиен во изнајмена вила.

Фото: Српска полиција

Како што се дознава, истражните тела во Србија се известени за убиството на Звицер, иако конечната потврда ќе ја објави Еуропол.

Врз Звицер повеќе пати имаше обиди за убиство. Пред две години се обидоа да го убијат во близина на неговиот стан во Киев, среде бел ден кога отишол да трча.

Звицер беше еден од највлијателните луѓе на балканското подземје и шеф на кавачкиот клан. Беше поврзуван со бројни убиства, продажба на дрога и други кривични дела.

Легенда под Главна слика

Фото: Српска полиција

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе