Уапсена порно глумицата на која Трамп ѝ плати да молчи

Американската порно глумица Сторми Дениелс, која во моментов е во судски спор со претседателот Доналд Трамп, е уапсена поради помал прекршок, потврди нејзиниот адвокат и додаде дека станува збор за апсење од „политички причини“.

Дениелс, која тврди дека имала врска со Трамп која тој ја негира, била уапсена во стриптиз клуб во Охајо каде го одработила својот настап веќе прикажан во стотина клубови низ САД, напиша адвокатот Мајкл Авенати на Твитер.

Според него, апсењето е политички мотивирано, што покажува дека спротивната страна е „очајна“.

„Ќе се бориме против лажните обвинувања“, истакна тој.

Се очекува глумицата набрзо да биде пуштена на слобода со кауција и дека ќе биде обвинета за помал прекршок.

Сторми Дениелс, со вистинско име Стефани Клифорд, сака по судски пат да го поништи договорот од 2016 година според кој за молчењето за врскатта со Трамп во 2006 година добила 130.000 долари.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе