Уапсен водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили, обвинет е за велепредавство

Еден од водечки руски експерти за развој на хиперсонични ракетни системи уапсен е под сомнеж дека извршил велепредавство, јави новинската агенција ТАСС.

EPA-EFE

Андреј Шипљук е шеф на хиперсоничната лабораторија при Институтот за теориска и применета механика во Новосибирск. Во последните години ги координирал истражувањата поврзани со развојот на хиперсоничните ракетни системи.

Според ТАСС, кој се повикува на еден од колегите на Шипљук, во институтот е извршен претрес.

Минатиот месец Дмитриј Колкер, физичар од истиот институт во Новосибирск, умре од рак откако беше уапсен за велепредавство.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе