Уапсен лидерот на американски десничари „Прауд бојс“, поддржувачите на Трамп

Лидерот на ултрадесничарската организација „Прауд бојс“ (Горди момци) Енрике Тарио е уапсен во Вашингтон поради палење на знаме на организацијата „Црните животи значат“ пред еден месец.

EPA-EFE

Тарио е обвинет дека минатиот месец намерно уништувал туѓ имот, соопшти полицијата на Вашингтон.

Извршителот на прекршокот наводно во декември признал дека запалил знаме симнато од една црква која ја посетуваат Афроамериканци, пренесе Би-би-си.

По повикот на актуелниот претседател на САД Доналд Трамп упатен до поддржувачите неделава да се соберат во Вашингтон, Тарио на социјалните мрежи објави дека „Прауд бојс ќе се соберат во рекорден број на 6 јануари“ во американската престолнина“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе