Украл и полициски автомобил

Уапсен крадец во Трст почнал да пука на полицајци, двајца загинати

Во полициската станица во Трст се убиени двајца полицајци, а четворица се повредени, пренесува Кориере дела сера.

Полицијата привела маж за кражба на скутер, а истиот го признал своето дело и апсењето поминало според протокол.

Меѓутоа, во полициската станица сторителот побарал дозвола да оди во тоалет.

Полицијата му дозволила и во еден момент тој им го зел пиштолот и почнал да пука.

Најпрво го убил човекот што го следел до тоалет, а потоа уште еден на патот кон излезот.

Потоа се обидел да избега со полициски автомобил, но успеале да го запрат.

Полицијата на Твитер изрази сочувство до семејствата, но и до сите полицајци и граѓани на Трст.

Убиените полицајци биле Перлуиџи Рота (34) и Матео Деменего (30), а напаѓач е Алехандро Сугусто Стефан Меран, граѓанин на Доминиканската Република.

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе