Уапсен е српскиот силувач против чие интервју се одржаа протести во Белград

Уапсен е Игор Милошевиќ, серискиот силувач од Србија со кого пред неколку дена српскиот таблоид Информер објави интервју.

Принтскрин Јутјуб

Како што дознаваат српските медиуми, Милошевиќ е уапсен поради загрозување на безбедноста. Тој беше пуштен на слобода на 20 септември откако помина 15 години во затвор за повеќе силувања.

Белградското обвинителство објави дека кривичната пријава против Милошевиќ ја поднел таблоидот Информер. Во соопштението наведуваат дека е објавен разговорот со новинарките и дека на Милошевиќ му е одреден притвор од 48 часа.

„Од тврдењата во пријавата кривичното дело е извршено на ден 27.9.2022 година на штета на новинарките кои го воделе интервјуто со пријавениот, а во врска со разговорот со него, односно давањето изјави за време на снимањето“, наведуваат од обвинителството.

Милошевиќ бил апсен повеќе пати и наводно почнал да силува на тинејџерска возраст. Во затвор минал 15 години.

Објавата на интервјуто предизвика осуда, а беа одржани и протести на кои се бараше затворање на таблоидот.

Легенда под Главна слика

Принтскрин Јутјуб

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе