Уапсен азиски наркобос, во една ноќ знаел да изгуби 66 милиони долари во казино

Холандската полиција го уапси наводниот шеф на една од најголемите наркобанди во светот.

Фото: Твитер

Се смета дека Це Чи Лоп, канадски државјанин роден во Кина, е лидер на организацијата што доминира на илегалниот пазар на дрога во Азија, вреден 70 милијарди долари.

По него е издадена потерница во Австралија, во која се наведува дека тој е еден од најбараните бегалци во светот. Чи Лоп беше приведен од полицијата на аеродромот Шипхол во Амстердам, а Австралија најверојатно наскоро ќе побара негова екстрадиција, пишува Би-би-си.

Австралиската федерална полиција (АФП) смета дека „Компанијата“, позната и како Син Гор, е одговорна за до 70% од целата илегална дрога што пристигнува во земјата. Затоа, таа го споредува 56-годишникот со мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман.

АФП, наводно, го следела Чи Лоп повеќе од една деценија пред да биде уапсен во петокот, додека се подготвувал да се качи на лет за Канада. Во полициското соопштение се вели дека потерницата е издадена во 2019 година, а полицијата во Холандија постапила по дојава од Интерпол.

Во 2019 година Ројтерс објави посебна репортажа за Чи Лоп, опишувајќи го како „најбараниот човек во Азија“. Тој ги цитираше процените на ООН дека приходите на Компанијата во 2018 година само од продажба на метамфетамин биле околу 17 милијарди долари.

Полицијата верува дека Це Чи Лоп во последните неколку години се селел меѓу Макао, Хонг Конг и Тајван. Претходно помина девет години во затвор откако беше уапсен за трговија со дрога во САД во 90-тите години на минатиот век.

Често го штитеа тајландски кикбоксери, а наводно во една вечер во казино во Макао изгубил 66 милиони долари, наведува Дојче веле.

Австралиските медиуми го опишаа неговото апсење како „најважното“ апсење од страна на федералната полиција во последните дваесет години.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе