Тврдење на поранешен советник на Путин: „Москва“ ја потопи ракета на НАТО

Сергеј Марков, политички коментатор од Москва и поранешен близок сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, изјави за Би-би-си дека рускиот борбен брод „Москва“ потонал откако го погодила НАТО ракета која во јануари била префрлена во Украина.

EPA-EFE

Тој во интервју за Би-би-си радио 4 призна дека губењето на бродот бил неуспех на руската војска, но дека тоа се случило затоа што Русија се бори не само против Украина, туку и против „коалиција на големи држави, вклучувајќи ги САД“.

Ракетниот крстосувач „Москва“ потоа минатата недела во Црно Море.

Точните околности под кои 186 метри долгиот брод потона, како и точното време кога тоа се случило, не се сосема јасни. Познато е дека на бродот, на кој имало 510 морнари, дошло до експлозија и пожар, но руската и украинската верзија на овој инцидент драматично се разликуваат.

Украина тврди дека околу три часот ноќта меѓу средата и четвртокот минатата недела две украински ракети „нептун“ го погодиле бродот, по што тој почнал да тоне. Киев тврди и дека имало жртви на бродот, па дури и дека загинале до 300 морнари, што Русија го негира.

Напротив, Русија тврди дека немало жртви и дека сите од бродот биле евакуирани откако дошло до експлозија на муницијата, по што избил пожарот. Русија во ниедно соопштение за „Москва“ не спомна напад на Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе