Твитер го блокираше профилот на иранскиот врховен лидер, се заканил дека ќе го убие Трамп (ФОТО)

Твитер денес го блокираше профилот поврзан со иранскиот врховен лидер на кој беше објавен повик за одмазда за убиството на генералот Касем Сулејмани кој, по сè изгледа, се однесува на нарачателот на нападот, поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

EPA-EFE

Профилот во меѓувреме беше изгасен поради „прекршување на правилата на Твитер“, објави социјалната мрежа.

„Одмаздата е неминовна. Ќе се изврши над убиецот на Сулејмани и оној кој го наредил убиството“, се наведува во пораката на фарси објавена синоќа нешто пред полноќ на профилот на ајатолахот Али Хамнеи (@khamenei_site).

Покрај пораката беше објавена и фотомонтажа на која Доналд Трамп игра голф додека го надлетува триаголно летало од кое се гледа само сенката на тревникот.

Генералот Касем Сулејмани, творецот на стратегијата на иранското влијание на Блискиот Исток, беше убиен на 3 јануари 2020 во Багдад во напад со американско беспилотно летало кој го наредил тогашниот претседател Доналд Трамп.

Тој во средата замина од функцијата која му ја препушти на Џо Бајден и се повлече во своето одморалиште на Флорида.

Врховниот ирански лидер повеќе пати се закани дека смртта на Сулејмани ќе биде одмаздена. На првиот ден од 2021 година, на свеченоста во чест на убиениот генерал, шефот на иранската правосудна власт Ебрахим Раиси кажа дека неговите убијци „никаде нема да бидат безбедни“.

„Немојте да мислите дека некој може да се извлече, па ни американскиот претседател, кој е убиец бидејќи го наредил убиството“, кажа тој.

„Одмаздата може да се случи во секое време“, пишуваше на профилот на врховниот ирански лидер на Твитер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе