Твич ја суспендира сметката на Доналд Трамп, Редит ја забрани заедницата на негови приврзаници

Во еден ден стриминг-платформата Твич ја суспендираше сметката на Доналд Трамп поради прекршување на нивната политика за говор на омраза, а страницата за социјално вмрежување Редит ја забрани најголемата група што го поддржува претседателот.

Групата на Редит наречена „The_Donald“ беше најпопуларната заедница на поддржувачи на претседателот и имаше повеќе од 790.000 корисници, кои честопати го користеа просторот за објавување политички меми и видеа. Директорите на „Редит“ ја обвинија групата дека напаѓа и малтретира лица и дека постојано ги прекршува нејзините правила на однесување. „Редит е место за заедништво и припадност, а не за напаѓање луѓе“, изјави денеска Стив Хафман, главниот извршен директор на компанијата.

Твич, пак, обележа и отстрани голем број содржини од претседателот како говор на омраза, од кои некои се неверојатно стари, меѓу кои и реемитувањето на митингот на Трамп каде што неславно тврдеше дека многу од илегалните имигранти се „најлошото“ што Мексико има да го понуди, како силувачи.

„Како и секој друг, политичарите на Твич мора да се придржуваат кон нашите Услови на услуга и Упатството за заедницата. Ние не правиме исклучоци за политичка или содржина интересна за објавување и ќе преземеме акција за содржината за која ни е пријавено дека ги прекршува нашите правила“, рече портпаролот на Твич.

Твич минатата недела вети дека ќе биде поактивен во проверката на сметки по многубројните тврдења за вознемирување на корисниците.

За разлика од групата „The_Donald“, сметката на Твич, која беше промовирана во октомври, беше официјално поврзана со претседателот и се користеше за да се стримуваат настани и митинзи за кампањи.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе