Туск: За неколку дена ќе одлучиме за Британија

Лидерите на ЕУ „наредниве денови“ ќе одлучат дали да ѝ дадат на Велика Британија уште еден продолжен рок за напуштање на Унијата, рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Туск истакна и дека нивната одлука зависи од развојот на ситуацијата во Лондон.

Одлуката за продолжување на рокот за брегзит за три месеци по 31 октомври „во голема мера ќе зависи од тоа што ќе одлучи или нема да одлучи британскиот парламент“, рече Туск.

Вчера британскиот премиер Борис Џонсон претрпе уште еден пораз, откако спикерот на Претставничкиот дом Џон Беркоу објави дека владата не може да бара од пратениците повторно да гласаат за договорот за брегзит.

Џонсон ги повика пратениците неделава да го одобрат договорот за брегзит, изјавувајќи дека ниту тој, ниту ЕУ, ниту јавноста не сакаат ново одложување на излегувањето на Велика Британија од Унијата.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе