За три месеци

Туск: Ќе ѝ препорачам на ЕУ да го одобри одложувањето на брегзитот

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск најави дека ќе препорача Европската Унија да го одобри барањето на Велика Британија за продолжување на рокот за брегзитот.

Туск на Твитер рече дека ќе ги повика преостанатите 27 земји-членки на ЕУ да го одобрат одложувањето на брегзитот.

Велика Британија побара тримесечно одложување на брегзитот, до крајот на јануари 2020 година, откако парламентот донесе закон со кој го принуди британскиот премиер Борис Џонсон да побара одложување.

Британските пратеници синоќа го поддржаа предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзит, но одбија тој да биде усвоен во рок од три дена во долниот дом на парламентот.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе