Турските власти за Си-ен-ен: Новинарот Кашоги бил убиен и телото исечено на парчиња (ВИДЕО)

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги било исечено на парчиња откако, пред две недели, бил убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, ги пренесува Си-ен-ен тврдењата на турските власти.

Тврдењето доаѓа откако турските власти извршија деветчасовен претрес во конзулатот доцна синоќа и рано утринава.

Турција од исчезнувањето на Кашоги тврди дека тој бил убиен во конзулатот на 2 октомври кога дошол да земе документи за да се венча со свршеницата, државјанка на Турција.

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган претходно кажа дека турските инспектори бараат „токсични материјали“ во својата истрага. „Се надеваме дека наскоро ќе дојдеме до заклучок кој ќе ни даде разумно решение“, кажа Ердоган.

Претходно денес саудискиот конзул во Истанбул ја напушти таа земја.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе