Го нарушиле воздушниот простор

Турски борбени авиони влегле во Грција, веднаш биле пресретнати

Турски борбени авиони Ф-16 влегле во грчкиот воздушен простор без дозвола, соопшти грчкиот Генералштаб.

Тие летале над островот Липси околу 12:30 часот по локално време, на надморска височина од околу 24.000 стапки, јави АНА.

Тие, наводно, биле пресретнати од грчки борбени авиони, според меѓународните стандарди.

Минхенската безбедносна конференција, која со децении служеше како силен симбол на силата на западното сојузништво, оваа година покажа дека јазот меѓу сојузниците е поголем од кога и да е.

повеќе

Време е да се почне да се размислува што може да значи тоа.

повеќе

Која е логиката на Заев и СДСМ со вчерашниот протест што од сега се гледа дека ќе им биде и наративот за целата кампања?!

повеќе