Се чека реакција

Турците испратија вооружени воени авиони над Грција

Осум турски воени авиони синоќа 34 пати го нарушиле грчкиот воздушен простор во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејско Море, јавува весникот Екатимерини.

Турските авиони, шест ловци Ф-16 кои летале во три формации, и два транспортни авиони ЦН-235 кои летале одвоено, го нарушиле и воздушниот простор над Атина, јавува грчкиот весник повикувајќи се на извор од грчкото министерство за одбрана.

Два турски авиони биле вооружени, тврди изворот на весникот, и додава дека турските авиони биле пресретнати од грчки воени авиони во согласност со меѓународните правила за реагирање.

Властите во Атина укажуваат на постојаното нарушување на грчкиот воздушен простор од страна на воздухопловните сили на Турција, како и нарушување на ексклузивната економска зона на Кипар.

Вчера и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос истакна дека Грција нема да дозволи продолжување на таквите инциденти во грчкиот воздушен простор, поради што Грција и Турција се често на раб на конфликт.

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе