Турците им поставија барања на Шведска и Финска за влез во НАТО

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу побара „писмен договор" од Финска и Шведска за чекорите за запирање на нивната „поддршка за тероризмот" доколку сакаат да влезат во НАТО. Изјавите на Чавушоглу дојдоа пред одржувањето консултации на Турција со двете нордиски земји во Анкара за нивните кандидатури.

Фото: ЕПА

„Очекуваме да ја прекинат поддршката за тероризмот и да ги укинат одбранбените ограничувања“, изјави Чавушоглу за новинарите на летот за Палестина и Израел, според турската НТВ. Турција ги повикува Шведска и Финска да потпишат „писмен договор“ за прекин на „поддршката за тероризмот“ пред да даде зелено светло за кандидатурите.

Турција е единствената членка на НАТО која се противи на приемот на Шведска и Финска во НАТО.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе