Турција започна кампања за вакцинација против ковид-19

Турција во четвртокот започна кампања за вакцинирање против ковид-19 со употреба на кинеската вакцина Коронавак врз медицинскиот персонал во различни делови на земјата.

Фото: ЕПА

Здравствените работници ја примија својата прва инјекција во текот на утрото во неколку градови, вклучувајќи ги Истанбул и главниот град Анкара.

Директорот Реџеп Демирхан прв ја прими вакцината во истанбулската болница, пренесе фотографот на Франс Прес од местото на настанот.

„Нашите сограѓани не треба да бидат загрижени поради вакцините. Сите вакцини што се достапни во Турција се безбедни“, рече тој по приемот на инјекцијата.

„Би сакал нашиот народ што е можно побрзо да има бенефит од оваа вакцина и да се ослободи од пандемијата“, рече Ајхан Карабулут, лекар вакциниран во болница во Анкара.

Вакцината Коронавак, од кинескиот производител Синовак, се дава во две дози, со интервал од четири недели.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе