Турција за неколку дена ќе почне воена операција источно од Еуфрат во Сирија

Турција ќе почне операција источно од реката Еуфрат во Сирија за „неколку дена“, најави денес турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, а потегот би можел дополнително да ги искомплицира односите со Соединетите Американски Држави.

„Ќе ја почнеме операцијата за да го исчистиме истокот на Еуфрат од сепаратистичките терористи за неколку дена. Наша мета никогаш не се американските војници“, кажа Ердоган во говор пренесуван од националната телевизија. „Овој чекор ќе овозможи отворање на патот за политичко решение и поздрава соработка“.

Анкара неодамна повторно ја изрази фрустрацијата поради одложувањето на спроведувањето на договорот со САД за повлекување на турските сили ИПГ од градот Манби, западно од Еуфрат.

Турција минатиот месец соопшти дека сака целосно спроведување на договорот за Манби до крајот на годината. Во ноември турски и сириски војници почнаа заеднички патроли во северна Сирија.

ИПГ сѐ уште контролира големи делови од североисточна Сирија.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе