Турција воведува полициски час, се затвораат училиштата и баровите

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти по вечерашниот состанок дека Турција, поради зголемениот број случај на зараза со коронавирусот, ќе воведе полициски час.

EPA-EFE

По состанокот со турската влада, Ердоган ѝ се обрати на јавноста и кажа дека полицискиот час ќе се однесува на викендите и ќе трае од 20 часот навечер до 10 часот наутро, јавуваат турските медиуми.

Поради мерките, одделни дејности како фризерските салони, трговските центри, рестораните и продавниците ќе мора да го прилагодат работното време.

Покрај полицискиот час, Турција реши да ги затвори училиштата, па сè до крајот на полугодието наставата ќе се одвива онлајн.

Останатите мерки кои ги најави Ердоган вклучуваат затворање на кафулињата и баровите на неодредено време, како и затворање на кино-салите до крајот на годината.

Турција во последните 24 часа регистрирала 3.316 нови случаи на зараза со вирусот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе