Турција вели дека уапсила „важна“ фигура на Исламска држава

Министерот за внатрешни работи на Турција Сулејман Сојлу денеска соопшти дека Анкара заробила „важна“ фигура на Исламска држава во Сирија. 

Тој кажа дека истражните органи го испитуваат осомничениот, без да го изнесе неговото име ни деталите од апсењето.

Турција соопшти дека заробила и уапсила неколку члена на семејството на убиениот лидер на Исламска држава Абу Бакар ал-Багдади, меѓу кои и една од неговите жени, сестра му и една од ќерките.

Оваа земја деновиве им дава публицитет на напорите да зароби членови на Исламска држава по критиките дека нејзината неодамнешна офанзива на северот на Сирија би можела да доведе до оживување на оваа терористичка организација. 

Сојлу рече и дека Германија и Холандија се согласиле да ги примат притворените германски и холандски припадници на ИСИС и нивните семејства од Турција, откако Анкара неделава почна да ги враќа борците.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе