Ердоган повторно се заканува

„Турција уште посилно ќе продолжи со офанзивата ако сириската влада направи грешка“

„Турција ќе ја продолжи офанзивата во североисточна Сирија уште поинтензивно од претходно ако не се спроведе петдневниот договор за прекин на огнот со САД“, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и додаде дека Турција ќе одговори ако сириската влада „направи грешка во регионот“.

Тој додаде дека за Турција не претставува проблем влегувањето на сириските сили со поддршка од Русија во областите „исчистени“ од курдските борци наведувајќи дека Анкара нема намера да остане во областите што сега се под нејзина контрола во северна Сирија.

Но, ако Асад „направи грешка“, Турција ќе одговори.

Турција планира да воспостави 12 пункта во сириската „безбедна зона“, рече претседателот и додаде дека таму може да се сместат 2 милиони бегалци ако во неа се вклучени и Деир ал-Зор и Рака.

Ердоган рече дека го известил американскиот претседател Доналд Трамп за офанзивата во телефонски разговор еден ден пред таа да почне, пренесува Ројтерс.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе